Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak wygląda nauka programowania?

Jak wygląda nauka programowania?

Nauka programowania — metody

Nauka programowania dla dzieci to wiele różnych możliwości. Począwszy od kursów stacjonarnych poprzez kursy online, a nawet samodzielną naukę domu. Naszym celem w dzisiejszym artykule nie będzie przekonywanie, że warsztaty programowania dla dzieci Toruń w naszej szkole to najlepszy wybór, gdyż każdy świadomy rodzic powinien zdawać sprawę z przewagi nauki pod okiem doświadczonego nauczyciela i w grupie rówieśników, nad innymi typami rozwijania zdolności dziecka. Dziś zajmiemy się coraz bardziej popularnym słowem określającym nowoczesne metody. Chodzi o zabawy, zabawki i rozwój w myśl STEAM.

Kodowanie dla dzieci STEAM

Najpierw jednak był STEM. STEM nie jest wymysłem XXI wiecznej edukacji, które ma wprowadzać odświeżenie lub trendem, który zgaśnie. STEM jest w rzeczywistości metodami i materiałami, które stosowane są w wielu nurtach rozwoju od lat, jednak dopiero od niedawna zaczęliśmy wyodrębniać te najbardziej wartościowe i nazwać je tak, by hasło to miało gwarancję jakości.

STEM to skrót od angielskich słów Science, Technology, Engineering, Math (po polsku: nauka, technologia, inżynieria, matematyka), które w pełni pokazują potencjał danej zabawki do pobudzania różnorakich obszarów mózgu.

Matematyka i powiązane z nią dziedziny nauki to jedne z najbardziej pobudzających aktywności, idealnie stworzonych dla dzieci i młodzieży chcących poszerzyć swoje horyzonty, nauczyć się efektywnego przyswajania wiedzy oraz tego, jak ważne są techniczne umiejętności w codziennym, zalanym przez urządzenia życiu.

Nauka programowania dla dzieci z pomocą materiałów należących do grupy STEAM sprawia, że dziecko uczy się technologicznej śmiałości, jak i rozwija w sobie wiele cech, którymi powinno odznaczać się pokolenie XXI wieku.

Podejście STEAM roniące się w nazwie jedną literką zmienia dosyć mocno znaczenie. Literka A będąca skrótem od angielskiego art., jest niczym innym jak dodaniu do nauki nieco sztuki. Sztuki tworzenia, kreacji, wyobraźni. Kodowanie dla dzieci w najlepszy możliwy sposób właśnie takie jest. Łączy w sobie techniczne i matematyczne pasje, nie pozostawiając w tyle rozwoju wyobraźni, a nawet artystycznego podejścia do tematu technologii. Samo STEAM świetnie określa cechy idealnego programisty, który ma nie tylko łatwość obsługi i projektowania nowych rzeczy, ale także oczyma własnej wyobraźni i z pomocą empatii i kreatywności potrafi zrozumieć, czego oczekują od cyfrowego świata jego użytkownicy.

Motywacja do nauki programowania

Dla nas jako dorosłych ludzi i rodziców, idea STEAM brzmi jak najbardziej pociągająco, jednak niekoniecznie budzi zrozumienie u dzieci, zwłaszcza takich, które napotkały kiedyś trudności w nauce przedmiotów ścisłych. Dlatego wato wspomnieć, jakie są sposoby na nauczanie w myśl trendu STEAM w przypadku programowania. A wśród nich jest wiele porywających młode, chętne rozwoju i głodne wiedzy umysły. Wymienić można choćby tworzenie gier komputerowych, animacji czy grafik za pomocą dobrze dobranych dla dzieci programów i aplikacji. Ponadto w nurt STEAM wchodzi także wykorzystanie zabawek umożliwiających budowanie i programowanie własnych robotów oraz szereg materiałów wykorzystujących gotowe aplikacje do nauki w kierunku przeróżnych dziedzin życia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *