Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania. Metody.

Nauka programowania. Metody.

Nauka programowania od pierwszych klas szkoły podstawowej jest ważna. Sprawę z tego zdaje sobie coraz więcej państw, jak i organizacji na całym świecie. Od kilku lat pojawia się wiele międzynarodowych akcji mających zachęcać dzieci i ich rodziców do nauki kodowania, jak i rozwijać ogólnospołeczną świadomość tego, jako umiejętności tworzenia nowych technologicznych możliwości są potrzebne do dalszego rozwoju.

Polskie szkoły na razie nie są jednak w czołówce rozwoju edukacji programistycznej dla dzieci. Niby wiemy jak ważne, a jednak wdrażanie materiałów w większości placówkach jest raczej niewystarczające. Na tę chwilę stawiając na rozwój dziecka, lepszym rozwiązaniem stają się inne, pozaszkolne opcje nauki programowania.

Nauka programowania przez zabawę.

Temat rzeka, jednak w większości jest wyłącznie wstępem do nauki kodowania. Programowanie od podstaw w wieku 7-10 lat może jak najbardziej rozpocząć się od ciekawych zabaw wspomagających ogólny rozwój myślenia logicznego, matematycznego i analitycznego u dzieci. Oczywiście mówiąc o zabawie, możemy także mieć na myśli naukę poprzez sposoby dające rozrywkę, takie jak gry komputerowe itp., ale o tym w następnym podpunkcie.

Nauka programowania przez gry.

Chyba najpopularniejsza obecnie opcja szczególnie dla dzieci na etapach najniższych klas szkoły podstawowej. Najbardziej znane w tym przypadku pomoce edukacyjne to Scratch i Minecraft. Za ich pomocą młodzi adepci programowania uczą się tego, jak wyglądają języki programowania, co może koder – programista oraz jak wyglądają efekty znajomości odpowiednich opcji. Oprócz wspomnianych wyżej najpopularniejszych aplikacji możemy znaleźć mnóstwo innych możliwości, począwszy od programów online, poprzez budowanie robotów i ich programowanie (Lego Mindstorm, jak i inne interaktywne modele).

Strony do programowania dla dzieci

Mowa tu o stronach, które nie tylko uczą kodowania, ale także pozwalają na kontakt z innymi, młodymi pasjonatami, którzy poprzez różnego rodzaju portale dzielą się swoimi umiejętnościami, programami i radami. Tego typu miejsca w sieci pokazują jak bardzo nauka programowania dla dzieci jest przez nie same pożądana, daje im mnóstwo zabawy i satysfakcji. Często na takich portalach można także odnaleźć dodatkowe pomoce naukowe, czy rozwiązania jeszcze bardziej wciągające dziecko, czy nastolatka w świat programowania.

Dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Jedne z najbardziej efektywnych gdy dobrze dobrane, czyli stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci. Toruń to miasto, w którym posiadamy swoją placówkę, gdzie nauczamy programowania za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań. Przewagą tego typu zajęć jest stały nadzór nauczycielski doświadczonego programisty, który nie tylko doskonale wyłapie pojedyncze błędy, czy problemy ze zrozumieniem zagadnienia, ale także nakieruje na odpowiednią ścieżkę. Dodatkowe zajęcia z programowania dla dzieci mogą się także odbywać poprzez kursy online, ale i tu zalecamy takie, które są czymś więcej niż przekazaniem dziecku materiałów. Ważne by każdy słuchacz mógł zawsze zaczerpnąć rady lub pomocy od mentorów opiekujących się kursem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *