Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania w szkole.

Nauka programowania w szkole.

Teoretycznie od 2017 roku w polskim systemie szkolnictwa pojawiła się reforma mająca wprowadzić na lekcjach informatyki nowy kierunek jakim ma być kodowanie dla dzieci. W praktyce, niewiele się zmieniło, lekcje informatyki to nadal 2 godziny wolnego czasu, podczas którego często dzieciaki wiedzą więcej niż nauczyciel, szczególnie jeżeli chodzi o technologiczne nowinki. Wyjątkowo zdarza się młody, podchodzący z pasją do nauczania człowiek, który jest w stanie poprowadzić ciekawe i wartościowe zajęcia.

Kodowanie dla dzieci w szkolnej ławce.

Jednak sama reforma to nie wszystko. Polskie szkoły nie są najwyraźniej jeszcze przygotowane do tego typu przedmiotów, zarówno pod względem merytorycznym jak i finansowym.

Aby nauka programowania była „na czasie” potrzeba też takich nauczycieli. Wykładowców, którzy przekazują pasję a nie materiał. Niestety mało młodych informatyków chce w tej chwili iść w kierunku pedagogicznym, a nauczycielami informatyki zostają często matematyk czy fizyk.

Drugim problemem jest dostęp do sprzętu w czasie zajęć. Wiele sal informatycznych w polskich szkołach to nawet troje uczniów przy jednym komputerze, gdzie w rzeczywistości powinien przypadać jeden sprzęt na jednego słuchacza. Takie warunki nie sprzyjają nauce programowania, a stosowanie do niej nieinformatycznych narzędzi dla wielu nauczycieli jest przeszkodą nie do pokonania.

Na razie idziemy za wzorem Stanów Zjednoczonych…, czyli w tym przypadku akurat wcale nie jest dobrze. To tam nauka programowania dla dzieci i młodzieży to zajęcie dla elit. Tylko zamożniejsze rodziny zdają sobie sprawę i są w stanie zainwestować część budżetu w rozwój dziecka. Programowanie jest czymś, co kojarzy się z przyszłością wybitnych jednostek, a nie całego młodego pokolenia. I to jest błąd.

Całe szczęście na terenie Unii Europejskiej powstają nowe inicjatywy, które mają „oswoić” społeczeństwa z potrzebą cyfrowego kształcenia od najmłodszych lat. Może już niedługo Polska pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii czy Danii, gdzie programy wdrażające naukę programowania od najmłodszych lat, odnoszą jęzora większe sukcesy.

Na razie jednak pozostaje nam nauka w pozaszkolnych placówkach, takich jak kodowanie dla dzieci Toruń i patrzenie z większym optymizmem w przyszłość.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *